Інклюзивне мистецтво – проєкт «Побачити скарби разом!»

Сьогодні в Івано-Франківську з’являється все більше програм та ініціатив, які дозволяють розвивати інклюзивність міського простору і різних сервісів. Викладачі університету долучилися до цього процесу, щоби надати можливість людям з інвалідність почуватися соціально включеними до всіх сфер життя, однією з яких є сфера мистецтва.

 10 січня о 15:00 год в Івано-Франківському краєзнавчому музею за адресою вул. Галицька, 4а відбудеться виставка-проєкт «Побачити скарби разом!». Організаторами виступили Центр дослідження стратегій універсального дизайну Кафедри дизайну і теорії мистецтва Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (доценти Надія Бабій, Ірина Чмелик), проєкт «Врятуймо скарби разом!» (художник-реставратор Івано-Франківського краєзнавчого музею Валерій Твердохліб), проєкт Сакральне Сучасне (художник Ярема Стецик).

Виставка присвячена міжнародному дню шрифта Брайля (3 січня) та дню народження Сергія Параджанова (9 січня).

Вона доповнює одну з основних музейних концепцій «дивись, але не торкайся» новими можливостями. Незрячі відвідувачі завдяки спеціальним адаптаціям, створеним науковцями Кафедри дизайну і теорії мистецтва Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника мають можливість оцінювати твори візуального мистецтва, які є не лише шедеврами мистецтва, а й важливою частиною культурної історії. Найперше це стосується 5-ти тифлографічних композицій для проекту «Врятуємо скарби разом!»: гуцульський свічник-трійця ХІХ ст., Ікона «Богородиця з Ісусом» Модеста Сосенка, «Коронування Богородиці», «Богородиця-Одигітрія» та «Деісус», відома з фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків».

Окрім того представлено перший тактильний каталог для відділу народного мистецтва музею й тифлографічні адаптації на твори світових митців епохи Ренесансу, Бароко, Класицизму, авангардних напрямів мистецтва ХХ століття.

Як і багато інших інституцій, Івано-Франківський краєзнавчий музей протягом останніх років наполегливо працює, щоб розширити доступ до своїх колекцій, інвестуючи в програми поширення інформації та створення доступного середовища.

Співпраця з Центром дослідження стратегій універсального дизайну дозволяє залучити нові методики: створення аудіо- чи брайлівських путівників, складні 2- чи 3-D копії ключових робіт, до яких відвідувачі могли б торкатися. Порушуючи правило «заборонено торкатися» на новій виставці «Побачити скарби разом!», відвідувачі з вадами зору можуть нарешті отримати оцінку виставлених робіт.

Довідково. Центр дослідження стратегій універсального дизайну – структурний підрозділ Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Мета Центру – науково-дослідницька діяльність у сфері теоретичних досліджень інклюзивності суспільства та практичного проєктування доступного середовища у суспільних групах, найперше – людей з різними формами інвалідності: сліпотою чи слабозорістю, глухотою, різними формами спінальної інвалідності чи маломобільних, аутизмом тощо – в напрямку створення умов універсального середовища а також залучення до рецепції та створення мистецтва.