Ректор бере участь у дискусіях Економічного форуму в Карпачі

У польському містечку Карпач триває XXXII Економічний форум країн Центрально-Східної Європи. Як і щороку, впливові політики, підприємці, політологи, освітяни, експерти та аналітики з усієї Європи зустрілися в Карпачі, щоб обговорити важливі для їх країн та решти континенту питання.

У цьогорічних зустрічах, які відбуваються під гаслом «Нові цінності Старого Континенту – Європа на порозі змін» і які триватимуть з 5 по 7 вересня, бере участь і делегація України. Зокрема, Прикарпатський національний університет на цьогорічному форумі представляють ректор Ігор Цепенда та проректор з соціально-економічного розвитку Ярослав Шинкарук.

У другий день Економічного форуму ректор Ігор Цепенда став учасником двох ключових дискусій: «Трансатлантичні відносини на тлі війни: США-Європа спільно для України» у рамках тематичної панелі, присвяченій відбудові України, та «Collegium Carpathicum: співпраця між університетами. Дебати між ректорами. Дискусія про віртуальну бібліотеку Європи Карпат» у рамках тематичної панелі Європа Карпат.

Під час першої дискусії «Трансатлантичні відносини на тлі війни: США-Європа спільно для України» своїми думками з модератором Гарольдом Гайманом, журналістом, редактор CNEWS, зі Франції обмінялись також Вінченцо Кампоріні — радник, колишній начальник Генерального штабу італійської армії (2008-2011), співробітник Інституту міжнародних відносин (Італія) та Беата Сурмач —директор Інституту Центральної Європи Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні (Польща).

Йшлося про те, що з перших днів широкомасштабної війни в Україні Польща та США почали відігравати ключову роль у допомозі Україні та її суспільству. Незабаром коаліція на підтримку України охопила майже всю Європу, але ефективна допомога була б неможливою без величезної участі США. Війна в Україні зміцнила відносини між США та Європою, які були ослаблені у попередні роки. Наскільки довговічними виявляться спільні дії США та Європи? Чи призведуть вони до швидкого та ефективного відновлення України? Ці та інші питання було обговорено під час цієї дискусії, на якій ректор ПНУ Ігор Цепенда, зокрема, зауважив:

«Восени в Україні буде проведений міжнародний форум оборонної промисловості, на який будуть запрошені сотні виробників зброї з усього світу. Сподіваємось, ми знову побачимо консолідовану позицію Європи та США під час цього надважливого для нашої країни заходу».

Під час другої дискусії ректор мав нагоду обговорити з колегами з європейських університетів, які входять до ініціативи Collegium Carpathicum, питання нашої співпраці. Нагадаємо, що штаб-квартира Collegium Carpathicum знаходиться у Міжнародному науковому центрі «Обсерваторія» Прикарпатського та Варшавського університетів на горі Піп Іван.

Розмову, що мала назву «Collegium Carpathicum: співпраця між університетами. Дебати між ректорами. Дискусія про віртуальну бібліотеку Європи Карпат» у рамках тематичної панелі Європа Карпат модерував головний ініціатор Collegium Carpathicum — директор Студій Східноєвропейських досліджень Варшавського університету Ян Маліцький. Участь у ній взяли проректори університетів Чернівців, Сучави та Жешува — Тамара Марусик, Стефан Пурич та Павел Грата, а також держсекретар Міністерства освіти та науки РП Влодімеж Бернацький і директор міжнародного відділу університету Національного управління Угорщини Акош Мерні.

Учасники дійшли до висновку про потребу формування механізму наукової співпраці щодо реалізації спільних грантових проєктів, сконцентрованих на інтересах Карпатського регіону. Підтримали ініціативу Міністерства освіти і науки Польщі про потребу створення віртуальної бібліотеки країн Центральної Європи. Вона дозволить університетській спільноті розширити можливості ознайомлення з дослідженнями університетів регіону. Причому не тільки з сучасними публікаціями, а й оцифрованими цікавими доробками наших попередників з введенням їх в широкий науковий обіг.

Як і минулого року, у цьогорічній програмі особливе місце займає українська проблематика. Тож всі три дні поспіль у Карпачі особливою увагою учасників користується окрема тематична панель дискусій з різних аспектів, присвячена відбудові України після війни. Також дуже багато дебатів у тематичних панелях, присвячених безпеці, політиці та майбутньому Європи, так чи інакше стосуються України. Її минулому, нинішній боротьбі та майбутньому.

Зокрема, перше пленарне засідання XXXII Економічного форуму пройшло під назвою «Формування нового світового порядку». І ключові особи з політичного бомонду Європи обговорювали питання того, як виглядатиме світ після закінчення війни в Україні; чи можлива співпраця між країнами, які мають принципово різні уявлення про порядок всього світу; чи варто переглянути взаємозв’язок між цінностями та зовнішньою політикою.

Всього у Карпачі заплановані понад півтисячі панельних дискусій з питань безпеки, енергетики, міжнародної політики тощо.