Ігор Цепенда виступив на конференції ректорів українських та польських університетів

У польському місті Лодзь з 7 по 10 липня проходить спільне засідання делегацій KRASP (Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich) і спілки ректорів ЗВО України та конференція ректорів польських та українських університетів, організована у формі XXIX школи та FRP, у рамках реалізації польсько-українського проєкту MniSW-PW «Польсько-українська школа стратегічного управління у вищій освіті для ректорів та проректорів».

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника на цих заходах представляє в.о. ректора Ігор Цепенда.

Сьогодні він взяв участь у панельній дискусії «Польща-Україна: перспектива нових відносин та спільних дій університетів обох країн в умовах нових викликів».

Перший день Польсько-української школи стратегічного управління для ректорів і проректорів було присвячено обговоренню актуальних питань вищої освіти та викликів, з якими стикаються навчальні заклади.

У другий день Польсько-української школи FRP стратегічного управління у вищій освіті дискутували щодо моделі організації освітнього процесу. Зокрема, лунала думка про те, що освіта має кардинально змінитися.

9 червня у третій день роботи ректорів відбулася одна із ключових панелей конференції «Польща-Україна: перспектива нових відносин та спільних дій університетів обох країн в умовах нових викликів», яку модерував заступник міністра науки та вищої освіти Республіки Польща Анджей Шептицький. Він у своїй промові підкреслив важливість підтримки, яку польські університети надають українським студентам та науковцям.

За словами заступника міністра, така підтримка та розуміння допоможуть долати виклики, з якими стикається українська вища освіта.

Водночас Анджей Шептицький наголосив на важливості підтримки прагнення українців повернутися додому після війни: «Спільні зусилля польських та українських освітніх установ сприятимуть здобуттю українськими студентами та науковцями необхідних знань і досвіду для відбудови своєї країни».

Участь у дискусії взяли в.о. ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда, ректор Гірничо-металургійної академії імені Станіслава Сташиця Єжи Ліс, ректор Національного університету біоресурсів і природокористування України Станіслав Ніколаєнко, професор Ягелонського університету Богуслав Пацек та голова Польської акредитаційної комісії Януш Уряш.

Модератор панелі розпочав розмову із запитання до всіх учасників про вплив викликів останніх років на співпрацю України і Польщі у сфері науки та вищої освіти, а потім поставив до в.о. ректора ПНУ окреме запитання щодо спільних з Варшавським університетом міжнародних проєктів.

Ігор Цепенда розповів про стан будівництва Міжнародного центру зустрічей студентської молоді України та Польщі (МЦЗ) у Микуличині, який було законсервовано у зв’язку з початком повномасштабної війни та про відбудову астрономічно-метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван і створення Міжнародного наукового центру «Обсерваторія” (МНЦ).

В.о. ректора ПНУ наголосив, що Центр зустрічей і МНЦ «Обсерваторія» безумовно сприятимуть європейській інтеграції України. На даний час продовжуються активні перемовини з польськими партнерами, які позитивно ставляться до ідеї фінансового входження в ці проєкти шляхом придбання сучасного обладнання.

За ідеєю Прикарпатського та Варшавського університетів, діяльність МЦЗ буде спрямовано на розвиток партнерських відносин і співпраці студентів, представників позашкільної освіти та волонтерського руху української, польської, а також молоді інших країн Європейського Союзу.

Концепція МЦЗ, запропонована Прикарпатським національним університетом, будується на досвіді діяльності міжнародних молодіжних центрів Німеччини, Франції, Польщі, але вносить нові елементи, які докорінно відрізняють її від згаданих Центрів зустрічей студентської молоді.

Саме село Микуличин підходить для реалізації цього задуму якнайкраще, бо воно також формувалося на полікультурному пограниччі – на кордонах країн, народів, культур, релігій і мов.

У концепції збережено традицію дискусійного клубу, який дозволить створити майданчик для спілкування молоді різних країн з метою роздумів про минуле з метою формування спільного бачення майбутнього.

Ініціатори проєкту – Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника та Варшавський університет усвідомлюють, що завдання і потужність Міжнародного центру зустрічей студентської молоді значно виходить за свої рамки.

Тобто, на найближчу перспективу цей центр стане Центром інтеграції молоді ЄС та країн пострадянського простору, що дозволить Україні формувати свій позитивний імідж і лобі України не тільки в межах ЄС.